Uskrsna nedjelja na Maloj Mojstrovki postala je u Sloveniji sinonim za nepažljivo, neodgovorno i opasno komercijalno vođenje u planinama. Nakon nesreće koja se dogodila početkom godine, pokrenuta je istraga za utvrđivanje odgovornosti organizatora ture i vođe grupe. Po prvi puta u povijesti Slovenije, osobe će biti krivično gonjene zbog nepažljivog i neovlaštenog vođenja, što bi moglo označiti prekretnicu u uređenju područja komercijalnog vođenja u planinama.
Na uskrsnu nedjelju, na Maloj Mojstrovki, dogodila se prava tragedija kada se lavina obrušila na skupinu od sedam planinara. Imali su ogromnu sreću što su preživjeli, a neki su čak govorili o “čudu”.
- VIDEO: “Still Alive” – Klaas Willems
- Virtualna interaktivna šetnja kroz Nacionalni park Sjeverni Velebit
- Napad medvjeda na berača gljiva u podnožju Slovačkih Tatri
- Nestale na Himalaji, spašene nakon tri dana
- Vandalizirana stijena s otiscima dinosaura ispod Tre Cime di Lavaredo grafitom “Turisti, idite kući”
Nesreća se dogodila tijekom komercijalno vođene ture u kojoj su planinari sudjelovali na tečaju sigurnog kretanja zimi. Osim što su snježni uvjeti i vrijeme bili neprikladni za uspon, grupa planinara penjala se alpinističkom stazom Župančičeva grapa na neodgovarajući način, bez odgovarajuće alpinističke opreme i osiguranja. Organizator ture i vođa ture, nisu imali potrebnu licencu za vođenje po zahtjevnom terenu, što je ozbiljno ugrozilo živote sudionika, a na kraju i gorskih spašavatelja koji su se morali suočiti s jednom od najtežih spašavanja.
Nesreća je otkrila nepravilno i prije svega opasno područje komercijalnog vođenja u planinama. Dok samo gorski vodiči s međunarodnom IFMGA licencom imaju dozvolu za vođenje na zahtjevnim terenima i alpinističkim rutama, mnogi nekvalificirani pojedinci i društva bez licence ilegalno vode takve ture.
U izrazito zahtjevnoj akciji spašavanja na Mali Mojstrovki sudjelovala su čak 53 gorska spašavatelja iz sedam stanica Gorske službe spašavanja. Više od sedam sati pomagali su unesrećenima usred guste magle i snijega. Zbog vremenskih uvjeta, helikopteri Slovenske vojske i policije nisu mogli doći do unesrećenih, pa su ih spašavatelji morali spuštati užetima 300 metara niže, do ruba magle, gdje su ih helikopteri mogli preuzeti.
Prvi put se utvrđuje odgovornost
Dok su se do sada razna društva i pojedinci bez problema koristili nedostatkom jasnoće i nefunkcionalnosti državnih organa, situacija se napokon mijenja nakon uskrsne Mojstrovke. Dogodila se prekretnica – prvi put u povijesti Slovenije provodit će se kazneni postupak kako bi se utvrdila odgovornost ilegalnog organizatora ture. Nakon gotovo pet mjeseci od tragedije, kriminalistička istraga koju je vodila Policijska uprava Nova Gorica je završena i kaznena prijava će biti podnesena ovih dana na Općinsko državno odvjetništvo u Novoj Gorici.
Nakon uspješne akcije spašavanja, Gorski spašavatelj iz GRS Kranjska Gora i voditelj akcije Aleš Robič s olakšanjem je izjavio kako su svi sedam sudionika imali ogromnu sreću što ih lavina nije zatrpala i što nesreća nije završila sa smrtnim posljedicama.
Predstavnik za odnose s javnošću u Policijskoj upravi Nova Gorica, Dean Božnik, objasnio je da je istraga bila iznimno obimna i zahtjevna. “U ovoj planinskoj nesreći ozlijeđene su tri osobe, starosti 56, 57 i 41 godinu, i dvije osobe, starosti 54 i 33 godine. Na temelju svih saznanja tijekom predistražnog postupka, protiv jedne fizičke osobe bit će podnesena kaznena prijava zbog osnovane sumnje da je počinila kazneno djelo izazivanja opće opasnosti, a protiv pravne osobe bit će podnesena kaznena prijava zbog odgovornosti za kaznena djela.”
Za cijeli članak i više informacija posjetite gore-ljudje.si